| Биология |
Мұғалім:Тусупова М. |
|
Сынып: 7б |
|
|
| Мақсаты |
Жаңа сабақты түсіндіру,топтық жұмысқа бейімдеу |
| Көрнекілігі |
Биология оқулығының әдістемесі |
| Топқа бөлу |
Түрлі балықтар арқылы топтарға бөлу
1. «Шортан»
2. «Сауытбалық»
3. Сазан» |
| Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Балалар, бүгін біз бірінші рет шаттық шеңберіне жиналайық! Шеңберге тұрайық, достарымызбен қол ұстасайық! Барлығымыз бір-бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық!
Қол алысып, қәне, біз «Әр елдің амандасу түрлерін» бірге жасайық |
| Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
| Үй тапсырмасын сұрау
Қызығушылықты ояту |
«Фижбоун» әдісі
|
| Мағынаны тану |
Шеміршекті балықтар (Chondrichthyes) — омыртқалылар класы. Қазба қалдықтары девонның орта шенінен белгілі. 2 класс тармағы: тақтажелбезектілер (Elasmobranchіі) және бүтінбастылар (Holocephalі)
«Т» кестесі
| р/с |
Жоспар |
Сипаттама |
| 1 |
Дене пішіні |
Созылыңқы, жұмыр, ұршық тәрізді |
| 2 |
Терісі |
2 қабаттан тұрады, сыртқысы-эпидермис,ішкі-нағыз тері |
| 3 |
Қаңқасы |
Шеміршекті, басқаңқасы,омыртқа жотасы |
| 4 |
Асқорыту |
Ауыз,жұтқыншақ,өңеш,қарын,аш ішек,тоқ ішек,клоака |
| 5 |
Тынысалу |
Желбезек арқылы тыныс алады,желбезек доғаларының саны 5-7 жұп |
| 6 |
Қанайналым жүйесі |
Тұйық,жүрегі 2 қуысты 1жүрекше,1 қарынша |
| 7 |
Бөліп шығару жүйесі |
Жұп дене бүйрегі,бір жұп несепағар өзегі, клоака |
| 8 |
Сезім мүшелері |
Иіс сезу жақсы дамыған,естубүйір сызығы |
| 9 |
Көбеюі |
Даражынысты, іштей ұрықтанады |
| 10 |
Кластары |
Тақтажелбезектілер, тұтасбастылар |
|
| Қорытындылау |
«Сен маған, мен саған» ойыны арқылы сұрақ-жауап
|
| Бекіту |
Сәкестендіру
| Қандауыршаға тән белгілер |
Шеміршекті балықарға тән белгілер |
| 1. Ішкі қаңқасы –желі
2. Жұтқыншақтың екі бүйірінде көптеген желбезек саңылаулары бар
3. Омыртқасы жоқ желілі жануар
4. Дене тұрқы 5-8 см
5. Сыртай ұрықтанады
|
1. Қаңқасы бар
2. Денесі бас,тұлға, құйрық
3. Жұп жүзбе қанаттары бар
4. Іштей ұрықтанады
5. Жүрегі 2 қуысты |
|
| Бағалау |
| Топ |
Үй тапсырмасы «фижбоун» әдісі |
Жаңа сабақ «Т» әдісі |
Қорытынды «Сен маған,мен саған» |
Сәйкестендіру |
| Шортан |
|
|
|
|
| Сауытбалық |
|
|
|
|
| Сазан |
|
|
|
|
| Бал л 17-13-«5» |
Балл 12-10-«4» |
Балл 10-8-«3» |
Балл 8-4-«2» |
|
|
| Рефлекция |
|
| Үйге тапсырма |
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау |
Күнделіктеріне жазады |