ru.althistory.wikia.com
Мақсаты Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұмат алады, тақырыптың  маңыздылығымен танысады, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйренеді, тпсырмаларды дұрыс құруға, ойын тиянақтай білуге дағдыланады
Жалпы мақсат Тақырыпты  түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру
Күтілетін нәтиже Топта жұмыс істеу арқылы ізденеді, біледі, түсінеді және сөздік қорларын дамыту арқылы пәнге қызығушылығы артады
Қолданылатын әдіс-тәсілдер Топпен жұмыс,
Қолданылатын ресурстар Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук
Ұйымдастыру кезеңі

 

2мин

 

 

 

 

Оқушылар шаттық шеңберін құрады, бір-біріне жақсы тілік тілейді.

Партаның үстінде тұрған қағаздарды алады. Онда жылдар мен оқиғалар жазылған. Сол жылдар мен оқиғаларды сәйкестендіреді. Сол бойынша екі топқа бөлінеді.

Алтын ереже құру  қажеттігі туралы айту.

Әр топқа бағалау парағын таратып беру.

Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар  таратып беру

Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды.

Топ ішінде тәртіп ережелері талданып , сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады.

Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады.

 

Сабақ кезеңдері Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Білім

5 мин

 

 

 

 

 

Қызығушылық

тарын  ояту

3 мин

Үй тапсырмасын кезекпен сұрау

 

 

 

 

 

 

Абылай хан туралы не білеміз?

 

Үйге берілген тапсырманы кезекпен әр топты  диалогқа түсіру.

Өткен тақырып аррналған үй тасырмасын қайталауға сұрақтар беру.

 

 

 

Мұғалім сұрақ қою арқылы ой тастап, қызығушылығын арттырады.

Мұғалім берген тапсырманы орындау Берілген барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмаларға әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді.

 

 

Оқушылар Абылай хан туралы білгендерін ортаға салады.

Түсіну

5  мин

Оқушыларға қазақтың ұлы ғалымы Шоқан Уәлиханов туралы мағлұмат беру Оқушыларға қазақтың ұлы ғалымы Шоқан Уәлиханов туралы мағлұмат беру Оқушылар тыңдайды, түсінеді.

 

Қолдану

8 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

2        мин

  1. «ЖИГСО әдісін» қолдану

Оқушылар кітаптан жаңа сабақ бойынша мағлұмат алады, оны

постермен  жаңа тақырыпты қорғау және бір-біріне түсіндіреді.

1-топ – Шоқан Уәлихановтың өмірі мен қызметі

2-топ – Шоқан – әдебиетші-ғалым

Оқушыларға тапсырма беру, постер қорғату

Дис

  1. Постер жасау
  2. Оны қорғай алу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шоқан кім?

Шоқан – суретші

Шоқан – әдебиетші

Шоқан – саяхатшы

Шоқан – қоғам қайраткері

 

Сабаққа белсенділігі төмен оқушыларға кеспе қағаздарын таратып беру

Кітапты оқиды, түсінеді.

Постер арқылы бар білімдерін  топпен талқылап ортаға  топтан оқушылар шығып, тапсырманы постер арқылы қорғайды және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дарынды оқушылар ізденіп тапқан материалдарымен бөліседі.

 

 

 

 

 

Оқушылар өздеріне берілген кеспе қағаздарындағы сұрақтарға жауап береді.

Дискриптор

1.      Тақырыбының жазылуы –

5 балл

  1. Постердің эстетикалық талғамға сай жасалынуы  –

5 балл

  1. Мазмұндылығы – 5 балл
  2. Оқушылардың жүйелі қорғай білуі – 5 балл

 

 

2. Дарынды оқушылармен жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

3.Кеспе қағазбен жұмыс

Сергіту сәті

2 мин

Психологиялық тренинг Оқушыларға қағаз таратып беру және оған өз бойындағы жағымсыз қасиеттерді жаздыру, оны жыртып тастату Оқушылар мұғалімнің берген қағазына өз бойындағы ұнамсыз қасиеттерін жазады, оны жыртып тастайды және ондай жаман қасиеттерден арылады.
Талдау

7 мин

Шығармашылық тапсырма

«Жарқын жұлдыз» тақырыбында шағын эссе жазу

Оқушыларға бүгінгі тақырыпқа байланысты шағын эссе жаздыру, оны оқыту Берілген тақырыпқа шағын эссе жазады, оны оқиды.
Жинақтау

4 мин

1.Шоқан Уәлиханов туралы  тың деректер айту

2. Шоқан Уәлиханов туралы айтылған естеліктермен танысу

1.Мұғалім деректер  береді.

 

2.Оқушыларға Шоқан туралы естеліктерді айтқызу

1.Мұғалім берген деректерден мағлұмат алады.

 

 

2.Оқушылар Шоқан Уәлиханов туралы өздері білетін естеліктерін айтады.

Бағалау

3 мин

Оқушыларды әр тапсырма бойынша құрылған дескрипторлар арқылы, стикерлер арқылы  бағалау Мұғалім әр топты балау дескрипторлары арқылы және стикерлер арқылы бағалайды. Оқушылар бағалау дескрипторлары бойынша, стикерлермен  бағаланады.
Кері байланыс

2 мин

Инсерт әдісін пайдалану Оқушыларға БББ кестесін таратады Ұсынылған кестені толтыру
Рефлексия Тақтадаға оқушы өз көңіл күйін белдіретін смайликтерді іледі Смайликтерді іледі

 

Гулбазар Абсеева,

Түркістан қ., М.Маметова

мектебі мұғалімі